Vishay/Dale RNC55H2323BSRSL
RNC55H2323BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2323BSRSL
Brief Description
RES 232K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2323BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2323BSRSL
QUANTITY
RNC55H2323BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2323BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2323BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2323BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2323BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2323BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2323BSRSL
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 48-TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 56TSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 2A SOT-23-3 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V JB 0805 datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 5V 100W 20A datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf