Vishay/Dale RNC55H2341BSRE6
RNC55H2341BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2341BSRE6
Brief Description
RES 2.34K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2341BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2341BSRE6
QUANTITY
RNC55H2341BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2341BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2341BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.34k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2341BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2341BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2341BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2341BSRE6
VALULINE 13" X 17" X 1.75" datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED COB SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC datasheet.pdf
CONN M8 FML 8POS datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 400VAC datasheet.pdf