Vishay/Dale RNC55H23R7DSRSL
RNC55H23R7DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H23R7DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.7 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H23R7DSRSL.pdf
Availability of RNC55H23R7DSRSL
QUANTITY
RNC55H23R7DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H23R7DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H23R7DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H23R7DSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H23R7DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H23R7DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H23R7DSRSL
DUCT WIRE SLOT PVC WHITE 6'/72" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 430K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1200V 550A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 643.5V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf