Vishay Thin Film PTN1206E1011BST1
PTN1206E1011BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E1011BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.01K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E1011BST1.pdf
Availability of PTN1206E1011BST1
QUANTITY
PTN1206E1011BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E1011BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E1011BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E1011BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E1011BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E1011BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E1011BST1
CONN CARD EDGE 10POS .156 GREEN datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf