Vishay/Dale RNC55H23R7FSRE6
RNC55H23R7FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H23R7FSRE6
Brief Description
RES 23.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H23R7FSRE6.pdf
Availability of RNC55H23R7FSRE6
QUANTITY
RNC55H23R7FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H23R7FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H23R7FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H23R7FSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H23R7FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H23R7FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H23R7FSRE6
FIXED IND 2.2MH 1.3A 1.02 OHM TH datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 5POS GOLD SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 600MA 660 MOHM datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 2A TO277A datasheet.pdf
CONTROL LOGIC TFT ETHERNET 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf