Vishay/Dale RNC55H2400BRRSL
RNC55H2400BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2400BRRSL
Brief Description
RES 240 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2400BRRSL.pdf
Availability of RNC55H2400BRRSL
QUANTITY
RNC55H2400BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2400BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2400BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2400BRRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2400BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2400BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H2400BRRSL
FILTER LINE 1MH 10A HORIZONTAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 17.5A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 26VC SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 48COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf
ASSY RECT 15A 1KV STD REC datasheet.pdf