Vishay/Dale RNC55H2430BRB14
RNC55H2430BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2430BRB14
Brief Description
RES 243 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2430BRB14.pdf
Availability of RNC55H2430BRB14
QUANTITY
RNC55H2430BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2430BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2430BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2430BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2430BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2430BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2430BRB14
IC ADC LP 12-BIT 133KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 2CH TEMP MONITOR 16-QSOP datasheet.pdf
SNSW 10A SCRW BALL ACTUATOR B9 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 12.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
IC REG SINK/SOURCE DDR 16QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf