Vishay/Dale RNC55H2490FSB14
RNC55H2490FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2490FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2490FSB14.pdf
Availability of RNC55H2490FSB14
QUANTITY
RNC55H2490FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2490FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2490FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2490FSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2490FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2490FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2490FSB14
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IGBT ASSY 3-PHASE 1200V 300A datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf