Vishay/Dale RNC55H2491BMR36
RNC55H2491BMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2491BMR36
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2491BMR36.pdf
Availability of RNC55H2491BMR36
QUANTITY
RNC55H2491BMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2491BMR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2491BMR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2491BMR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2491BMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2491BMR36 Details Description
Related parts for RNC55H2491BMR36
RES SMD 10.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
COIL CORD DUAL WIRE 4MM 6' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf