Vishay/Dale RNC55H2492BSB14
RNC55H2492BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2492BSB14
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2492BSB14.pdf
Availability of RNC55H2492BSB14
QUANTITY
RNC55H2492BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2492BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2492BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2492BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2492BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2492BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2492BSB14
CONN HEADER RT/A .100 14POS 15AU datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
COMPACT PCI - MISC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC DRIVER DIFF QUAD LV HS 16SO datasheet.pdf
OSC XO 150.32MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 30"L X 24"W datasheet.pdf
IC BIAS PWR SUPP FOR LCD 56VQFN datasheet.pdf
RES 1.5 OHM .3W .5% RADIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADS7040 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf