TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-22-41SW-6139
AFD58-22-41SW-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-22-41SW-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
AFD58-22-41SW-6139.pdf
Availability of AFD58-22-41SW-6139
QUANTITY
AFD58-22-41SW-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-22-41SW-6139
Internal Part NumberEIS-AFD58-22-41SW-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-22-41SW-6139
Related LinksAFD58-22-, AFD58-22-41SW-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-22-41SW-6139 Details Description
Related parts for AFD58-22-41SW-6139
LCD 7SEG 4.5DIG 0.6"TRANSFL WIDE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 8A 125V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
040 PAIR MATE PLUG HSG ASY 28P datasheet.pdf
IC CONTROLLER 3+2 SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
1000 PPR datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf