Vishay/Dale RNC55H2492BSR36
RNC55H2492BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2492BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2492BSR36.pdf
Availability of RNC55H2492BSR36
QUANTITY
RNC55H2492BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2492BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2492BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2492BSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2492BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2492BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H2492BSR36
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 8A 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf