Vishay/Dale RNC55H2492BSR36
RNC55H2492BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2492BSR36
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2492BSR36.pdf
Availability of RNC55H2492BSR36
QUANTITY
RNC55H2492BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2492BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2492BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2492BSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2492BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2492BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H2492BSR36
CAP CER 390PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
FUSE 800A 600V FAST-ACT CLASS L datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.9V 5TSSOP datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf