Vishay/Dale RNC55H2493FSBSL
RNC55H2493FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2493FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2493FSBSL.pdf
Availability of RNC55H2493FSBSL
QUANTITY
RNC55H2493FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2493FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2493FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2493FSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2493FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2493FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2493FSBSL
CONN HEADER 5POS .156 VERT TIN datasheet.pdf
SIDAC 270-330V 1A TO202 datasheet.pdf
LED AMBER 0603 SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 12A DO203AA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 5000' datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf