Vishay/Dale RNC55H24R0BRRE6
RNC55H24R0BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H24R0BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H24R0BRRE6.pdf
Availability of RNC55H24R0BRRE6
QUANTITY
RNC55H24R0BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H24R0BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H24R0BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H24R0BRRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H24R0BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H24R0BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H24R0BRRE6
RES SMD 4.12K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .163 TIN datasheet.pdf
IC CODEC 108DB 192KHZ 52-MQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 1.5A 8DIP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 24B 44MQFP datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SEALING PLUG SIZE 22 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.5A SOT-23 datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 256FPBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf