Vishay/Dale RNC55H2522BRB14
RNC55H2522BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2522BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2522BRB14.pdf
Availability of RNC55H2522BRB14
QUANTITY
RNC55H2522BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2522BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2522BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2522BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2522BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2522BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2522BRB14
FIXED IND 500UH 3.7A 129 MOHM TH datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLUE 5000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SWES 914CETOP datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB6 M20 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 715MA 220 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf