Vishay/Dale RNC55H2523BRBSL
RNC55H2523BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2523BRBSL
Brief Description
RES 252K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2523BRBSL.pdf
Availability of RNC55H2523BRBSL
QUANTITY
RNC55H2523BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2523BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2523BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)252k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2523BRBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2523BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2523BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H2523BRBSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 11A TO-247AC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TVSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.50W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC PLAD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf