Vishay/Dale RNC55H2550FSB14
RNC55H2550FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2550FSB14
Brief Description
RES 255 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2550FSB14.pdf
Availability of RNC55H2550FSB14
QUANTITY
RNC55H2550FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2550FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2550FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2550FSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2550FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2550FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2550FSB14
TRANS PNP 300V 0.5A DPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TOOL DIE SET M22520/5-11 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SCR 400V 1900A E-PUK datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50OHM CRIMP datasheet.pdf