Vishay/Dale RNC55H2551BSRSL
RNC55H2551BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2551BSRSL
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2551BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2551BSRSL
QUANTITY
RNC55H2551BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2551BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2551BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2551BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2551BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2551BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2551BSRSL
CAP FILM 2200PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 4A 3X3 MLP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AC datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 SOLID STATE datasheet.pdf
ATTENUATOR 1DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 657 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf