Vishay/Dale RNC55H2551DSRE6
RNC55H2551DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2551DSRE6
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2551DSRE6.pdf
Availability of RNC55H2551DSRE6
QUANTITY
RNC55H2551DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2551DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2551DSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2551DSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2551DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2551DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2551DSRE6
IDC CABLE - MDH50K/MC50G/MDH50K datasheet.pdf
VARISTOR 324V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 2DECK 2POLE 6POS datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD SNAP-IN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V SMPD datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf