Vishay/Dale RNC55H2552FSBSL
RNC55H2552FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2552FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2552FSBSL.pdf
Availability of RNC55H2552FSBSL
QUANTITY
RNC55H2552FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2552FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2552FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2552FSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2552FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2552FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2552FSBSL
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
POT 1.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 385MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 26000UF 20% 7.5V FLTPCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
PGS GRAPHITE SHEET datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400V RADIAL datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 3000 Gates, 50MHz, 100-Cell, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf