Vishay/Dale RNC55H2553BPRSL
RNC55H2553BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2553BPRSL
Brief Description
RES 255K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2553BPRSL.pdf
Availability of RNC55H2553BPRSL
QUANTITY
RNC55H2553BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2553BPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2553BPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2553BPRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2553BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2553BPRSL Details Description
Related parts for RNC55H2553BPRSL
IC INVERTER SGL S-T 5-DSBGA datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 48SSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 113 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf