Vishay/Dale RNC55H2582BSB14
RNC55H2582BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2582BSB14
Brief Description
RES 25.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2582BSB14.pdf
Availability of RNC55H2582BSB14
QUANTITY
RNC55H2582BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2582BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2582BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2582BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2582BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2582BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2582BSB14
CONN HEADER VERT 10POS .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 2X1 14TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.6V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.2VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH DUAL SPST 14DIP datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 20% 630VDC datasheet.pdf