Analog AD5220BNZ50
AD5220BNZ50 picture photo
Mfg. Part Number
AD5220BNZ50
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC POT DGTL SGL 128POS 8DIP
Datasheet Download
AD5220BNZ50.pdf
Availability of AD5220BNZ50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AD5220BNZ50 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD5220BNZ50
Internal Part NumberEIS-AD5220BNZ50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Family 27/Oct/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps128
Resistance (Ohms)50k
InterfaceUp/Down (U/D, CS)
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±30%
Temperature Coefficient (Typ)800 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)40
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD5220BNZ50
Related LinksAD522, AD5220BNZ50 Datasheet, Analog Distributor
AD5220BNZ50 Details Description
Related parts for AD5220BNZ50
IC XLATOR TTL-PECL DIFF 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TPUTTY 502 FG2 070 18" X 18" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf