Vishay/Dale RNC55H25R5BRB14
RNC55H25R5BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H25R5BRB14
Brief Description
RES 25.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H25R5BRB14.pdf
Availability of RNC55H25R5BRB14
QUANTITY
RNC55H25R5BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H25R5BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H25R5BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H25R5BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H25R5BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H25R5BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H25R5BRB14
IC 10BIT 38 KSPS ADC S/O 20-DIP datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 14 POS .236 SMD datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR RS232 ESD 16-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf