Vishay/Dale RNC55H2612FSR36
RNC55H2612FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2612FSR36
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2612FSR36.pdf
Availability of RNC55H2612FSR36
QUANTITY
RNC55H2612FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2612FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2612FSR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2612FSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2612FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2612FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H2612FSR36
IC D-TYPE POS TRG DUAL 54FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS ACC-4L datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 2.2UH SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SATA 3.0 ST-ST LATCH 30AWG 0.80M datasheet.pdf
RES 487 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SURFACE CONDITIN DISC TSM 1-1/2" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO213AB datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A DPAK datasheet.pdf