Vishay/Dale RNC55H2613FSRE6
RNC55H2613FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2613FSRE6
Brief Description
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2613FSRE6.pdf
Availability of RNC55H2613FSRE6
QUANTITY
RNC55H2613FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2613FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2613FSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2613FSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2613FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2613FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2613FSRE6
IC DAC QUAD CALBRTD 12BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
BOX PLSTC GRY/CLR 12.5" X 10.72" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.25MM datasheet.pdf
13611417 datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf