Vishay/Dale RNC55H2641BSB14
RNC55H2641BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2641BSB14
Brief Description
RES 2.64K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2641BSB14.pdf
Availability of RNC55H2641BSB14
QUANTITY
RNC55H2641BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2641BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2641BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.64k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2641BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2641BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2641BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2641BSB14
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH IPS 1CH HI SIDE D2PAK datasheet.pdf
CONN INSERT 19POS SLD CUP PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 649 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf