Vishay/Dale RNC55H2641DSRE6
RNC55H2641DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2641DSRE6
Brief Description
RES 2.64K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2641DSRE6.pdf
Availability of RNC55H2641DSRE6
QUANTITY
RNC55H2641DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2641DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2641DSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.64k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2641DSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2641DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2641DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2641DSRE6
RES SMD 7.32KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
LABEL ROLL YELLOW datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
1/2" X 2" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf