Vishay/Dale RNC55H2642BSRSL
RNC55H2642BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2642BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2642BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2642BSRSL
QUANTITY
RNC55H2642BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2642BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2642BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2642BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2642BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2642BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2642BSRSL
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf