Vishay/Dale RNC55H2643BSR36
RNC55H2643BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2643BSR36
Brief Description
RES 264K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2643BSR36.pdf
Availability of RNC55H2643BSR36
QUANTITY
RNC55H2643BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2643BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2643BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)264k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2643BSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2643BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2643BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H2643BSR36
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 17.8 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SQUARE datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 690MA 396 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1.2UF 20% 400V SMD datasheet.pdf