Vishay/Dale RNC55H2643BSRSL
RNC55H2643BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2643BSRSL
Brief Description
RES 264K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2643BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2643BSRSL
QUANTITY
RNC55H2643BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2643BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2643BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)264k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2643BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2643BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2643BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2643BSRSL
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
TIMER WEEKLY DGTL PRESET DIN MNT datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf