Nichicon UKL1H100KDDANATD
UKL1H100KDDANATD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H100KDDANATD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H100KDDANATD.pdf
Availability of UKL1H100KDDANATD
QUANTITY
UKL1H100KDDANATD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H100KDDANATD
Internal Part NumberEIS-UKL1H100KDDANATD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H100KDDANATD
Related LinksUKL1H100, UKL1H100KDDANATD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H100KDDANATD Details Description
Related parts for UKL1H100KDDANATD
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TVSOP datasheet.pdf
CAP MICA 500PF 1% 100V 1812 datasheet.pdf
CAP CER 3600PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
SNSW 15.1A 3/16 RLR 70507529 datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 349W D2PAK datasheet.pdf
SNAP PLUG RECEPT. INSULKRIMP datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER MULT PKG TO 64QFP datasheet.pdf
IC SDRAM 256MB 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf