Vishay/Dale RNC55H2663BSB14
RNC55H2663BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2663BSB14
Brief Description
RES 266K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2663BSB14.pdf
Availability of RNC55H2663BSB14
QUANTITY
RNC55H2663BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2663BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2663BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)266k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2663BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2663BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2663BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2663BSB14
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 10% 35V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 50V NI780S datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 3500K 1X12 MCPCB datasheet.pdf
RES SMD 120M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
M12 X 1.0 STRAIGHT PLUG PIGT A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf