Toshiba Semiconductor & Storage TK60P03M1,RQ(S
TK60P03M1,RQ(S picture photo
Mfg. Part Number
TK60P03M1,RQ(S
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 60A DPAK-3
Datasheet Download
TK60P03M1,RQ(S.pdf
Availability of TK60P03M1,RQ(S
QUANTITY
TK60P03M1,RQ(S Order Process
Ship out your order
Specifications of TK60P03M1,RQ(S
Internal Part NumberEIS-TK60P03M1,RQ(S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C60A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.4 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.3V @ 500µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2700pF @ 10V
Power - Max63W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK60P03M1,RQ(S
Related LinksTK60P03, TK60P03M1,RQ(S Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK60P03M1,RQ(S Details Description
Related parts for TK60P03M1,RQ(S
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 28POS .156 GREEN datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 20V T/H datasheet.pdf
IC DELAY LINE 8TAP PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
IC HALL SENSOR TO-92 datasheet.pdf
MPACS COVER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F SLVR datasheet.pdf