Vishay/Dale RNC55H2663BSB14
RNC55H2663BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2663BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 266K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2663BSB14.pdf
Availability of RNC55H2663BSB14
QUANTITY
RNC55H2663BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2663BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2663BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)266k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2663BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2663BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2663BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2663BSB14
RES 1.54K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POST BINDING STD NYLON-INS RED datasheet.pdf
FIXED IND 6.4UH 2.2A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 15UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf