Vishay/Dale RNC55H2671BRBSL
RNC55H2671BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2671BRBSL
Brief Description
RES 2.67K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2671BRBSL.pdf
Availability of RNC55H2671BRBSL
QUANTITY
RNC55H2671BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2671BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2671BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2671BRBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2671BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2671BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H2671BRBSL
RES 255K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 35POS VERT 30AU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.2A 124 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX TRANSLATING X2SON6 datasheet.pdf
MICRO 37C P 36" WHT JACKS NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf