Vishay/Dale RNC55H2673BRBSL
RNC55H2673BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2673BRBSL
Brief Description
RES 267K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2673BRBSL.pdf
Availability of RNC55H2673BRBSL
QUANTITY
RNC55H2673BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2673BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2673BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2673BRBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2673BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2673BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H2673BRBSL
IC CPLD 440MC 5.4NS 100TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP CLASS D HIGH PWR 32TQFN datasheet.pdf
IC CTLR SMPS SW MODE 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 200POS 8ROW STR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER ON/OFF MFP14S datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 350VAC 72VDC datasheet.pdf