Vishay/Dale RNC55H2742FSR36
RNC55H2742FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2742FSR36
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2742FSR36.pdf
Availability of RNC55H2742FSR36
QUANTITY
RNC55H2742FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2742FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2742FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2742FSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2742FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2742FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H2742FSR36
SWITCH DIP SPST PIANO 4POS 24V datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC20H/AE20M/HPK20H datasheet.pdf
CONN SPRING 72POS DUAL .315 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 200MW SOD923 datasheet.pdf
VARISTOR 20V 1KA DISC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 39MM datasheet.pdf
CONN CRIMP CONTACTS 1MM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 354MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf