Vishay/Dale RNC55H2743BSB14
RNC55H2743BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2743BSB14
Brief Description
RES 274K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2743BSB14.pdf
Availability of RNC55H2743BSB14
QUANTITY
RNC55H2743BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2743BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2743BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2743BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2743BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2743BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2743BSB14
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG JMD 80POS SIDE GOLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT HIGH SPEED 28-SOIC datasheet.pdf
MODULE VF DISPLAY 20X2 5V CHAR datasheet.pdf
CIR BRKR MAGHYDR 5A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER 36QFP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 27K OHM 14DIP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 3A 3220 datasheet.pdf