Vishay/Dale RNC55H2752FSB14
RNC55H2752FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2752FSB14
Brief Description
RES 27.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2752FSB14.pdf
Availability of RNC55H2752FSB14
QUANTITY
RNC55H2752FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2752FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2752FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2752FSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2752FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2752FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2752FSB14
IC VIDEO AMP SYSTEM 20-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41 datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5POS 3.5MM R/A BK datasheet.pdf
DSUB 44M CRIMP 50 CAD datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN datasheet.pdf