Vishay/Dale RNC55H2771DSB14
RNC55H2771DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2771DSB14
Brief Description
RES 2.77K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2771DSB14.pdf
Availability of RNC55H2771DSB14
QUANTITY
RNC55H2771DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2771DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2771DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.77k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2771DSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2771DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2771DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2771DSB14
CONN HEADER .100 SNGL R/A 2POS datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 150MA DPST 8FLTPK datasheet.pdf
HEAT GUN KIT 120V 430/840 DEG F datasheet.pdf
IC FPGA 82 I/O 144EQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 200V 15A MT200 datasheet.pdf
VGA + AUDIO OVER CAT5 RECEIVER datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC SO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf