Vishay/Dale RNC55H27R4FSBSL
RNC55H27R4FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H27R4FSBSL
Brief Description
RES 27.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H27R4FSBSL.pdf
Availability of RNC55H27R4FSBSL
QUANTITY
RNC55H27R4FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H27R4FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H27R4FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H27R4FSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H27R4FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H27R4FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H27R4FSBSL
BATT PACK 7.2V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 550MW SOD323F datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.95A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
KEYPAD BACKLIT RUBBER 3X4 LO PRO datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW DO35 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE PIN datasheet.pdf
2200UF 16V 10X20 datasheet.pdf