Vishay/Dale RNC55H2841BSBSL
RNC55H2841BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2841BSBSL
Brief Description
RES 2.84K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2841BSBSL.pdf
Availability of RNC55H2841BSBSL
QUANTITY
RNC55H2841BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2841BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2841BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.84k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2841BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2841BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2841BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2841BSBSL
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6-DFN datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 15VOUT 50W datasheet.pdf