Vishay/Dale RNC55H28R7FSB14
RNC55H28R7FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H28R7FSB14
Brief Description
RES 28.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H28R7FSB14.pdf
Availability of RNC55H28R7FSB14
QUANTITY
RNC55H28R7FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H28R7FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H28R7FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H28R7FSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H28R7FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H28R7FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H28R7FSB14
RES SMD 301 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 500KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS STR FMALE-R/A MALE 2M datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC-DC 1W SINGLE O/P SIP UNREG datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT PLUG datasheet.pdf
26500 3C 3#16 P TH RECP SS LC datasheet.pdf
14-Bit, 80 MSPS, 3 V A/D Converter IC datasheet.pdf