Vishay/Dale RNC55H2912BSRE6
RNC55H2912BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2912BSRE6
Brief Description
RES 29.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2912BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2912BSRE6
QUANTITY
RNC55H2912BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2912BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2912BSRE6
Standard Package1,000
Resistance (Ohms)29.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2912BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2912BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2912BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2912BSRE6
CONN HEADER 24POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
IC CTRLR PWM POWER MOS SO-16 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPN COL 20LCCC datasheet.pdf
MICRO 9POS PIN 20" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 42POS datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 12 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
TRANSFORMER TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf