Vishay/Dale RNC55H2942BRRE6
RNC55H2942BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2942BRRE6
Brief Description
RES 29.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2942BRRE6.pdf
Availability of RNC55H2942BRRE6
QUANTITY
RNC55H2942BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2942BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2942BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2942BRRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2942BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2942BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2942BRRE6
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 3/4" datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C SOT23-5 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.58V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf