Vishay/Dale RNC55H2981BSRE6
RNC55H2981BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2981BSRE6
Brief Description
RES 2.98K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2981BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2981BSRE6
QUANTITY
RNC55H2981BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2981BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2981BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2981BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2981BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2981BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2981BSRE6
CONN HDR STR STACK 37POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
4 PB SW BARRIER ON ONE SHORT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MET STD SIG HDR datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3.3V 0.15A 6XDFN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7S 1206 datasheet.pdf