Vishay/Dale RNC55H2981BSRE6
RNC55H2981BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2981BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.98K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2981BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2981BSRE6
QUANTITY
RNC55H2981BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2981BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2981BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2981BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2981BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2981BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2981BSRE6
ADAPTR F/LASER W/RET RNG 5.6-9MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 15K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CONN MINIDIMM DDR3 244PS R/A SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT PIN datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 25A 1:200 T/H datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 36POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf