Vishay/Dale RNC60H2941DSB14
RNC60H2941DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2941DSB14
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2941DSB14.pdf
Availability of RNC60H2941DSB14
QUANTITY
RNC60H2941DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2941DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2941DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2941DSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2941DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2941DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2941DSB14
RELAY REED SPDT 250MA 12V datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 306MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
RF COAX CABLE 18GHZ 50 OHM 36" datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6TMLF datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf